Petycja w obronie księdza prałata Romana Kneblewskiego
  • Celina Czubińska
  • Mirosław Król
  • Roman Kasprzak
  • Karl Czerwonka
podpisz
9565 podpisów
Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij
Skopiuj link

Opis petycji

5 czerwca 2019 roku decyzją biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy, ks. Roman Kneblewski został odwołany z funkcji proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy i przeniesiony na emeryturę.

W dekrecie datowanym na 5 czerwca 2019 roku, bp Tyrawa powołuje się na kan. 184 par. 1, a także kan. 1740 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Dokument mówi o zwolnieniu Księdza Prałata z urzędu proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy i przeniesieniu na emeryturę. Biskup poinformował równocześnie, że ks. Kneblewski może zamieszkać w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Bydgoszczy.

Przywołany kan. 184 § 1 mówi, że „urząd kościelny traci się po upływie wyznaczonego czasu, po osiągnięciu określonego prawem wieku, na skutek rezygnacji, przeniesienia, usunięcia a także pozbawienia”. Zaś kan. 1740: „Gdy posługiwanie jakiegoś proboszcza, na skutek jakiejś przyczyny, nawet bez jego poważnej winy, staje się szkodliwe lub przynajmniej nieskuteczne, może on zostać usunięty z parafii przez biskupa diecezjalnego”.

Warto nadmienić, że do osiągnięcia wieku emerytalnego w rozumieniu kościelnym zostało księdzu Prałatowi jeszcze 8 lat.Umieść na stronie widget z apelem:
<iframe src="http://podpiszapel.pl/widget/?id=214" width="350" height="395" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>

Treść apelu

Wasza ekscelencjo!

My, wierni Kościoła Katolickiego, z ogromnym zaniepokojeniem przyjęliśmy wiadomość o odwołaniu z urzędu proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy, ks. Prałata Romana Kneblewskiego. Ksiądz Prałat jest człowiekiem wielkiej wiary i szczerego zaangażowania w sprawę ewangelizacji. Słowo Boże głosi nie tylko podczas homilii, ale wykorzystuje wszelkie dostępne do tego środki, m. in. prowadząc własny kanał w internetowym serwisie YouTube. Jest szczerym patriotą, któremu na sercu leży dobro naszej wspólnej Ojczyny. Zaangażowanie księdza Prałata jest także widoczne na niwie społecznej i samorządowej, bowiem w parafii często organizowane były panele dyskusyjne i konferencje naukowe. Szczególną troską otacza swoją bydgoską parafię i barokowy kościół, który jest chlubą całej miejscowości. W parafii od 10 lat działa schola „Vox Cordis”, która wielokrotnie śpiewała w odpowiedzi na zaproszenia innych parafii, a także uświetniała katedralne Msze Święte solenne transmitowane przez media.

Posługa księdza Prałata Kneblewskiego cieszy się także szerokim poparciem wśród wiernych. W ubiegłym roku ks. Prałat wygrał plebiscyt „Expressu Bydgoskiego” na Proboszcza Roku, który patronowany był przez bp Jana Tyrawę. Zdobył wówczas 4288 głosów. Dziś ten sam biskup odwołał go z urzędu proboszcza. Dla nas, jako wiernych, jest to zupełnie niezrozumiała decyzja, którą uważamy za krzywdzącą.

W zaistniałej sytuacji nie możemy pozostać bierni i nie wstawić się za ks. Prałatem Romanem Kneblewskim.

Adresaci petycji:

Abp Salvatore Pennacchio
[email protected]